Yazar: Işıl Boy Ergül

Koronavirüs ve Uzaktan Eğitim Çözümleri

Tüm dünyada hızlı bir şekilde etkisini arttıran ve salgın hastalık haline gelen koronavirüs nedeniyle zorunlu bir dijital dönüşüm ile karşı karşıyayız.

COVID-19 nedeniyle okullara veya üniversitelere gidemeyen çocuk, genç ve yetişkin sayısı her geçen gün artıyor. Dünyanın dört bir yanında hükümetlerin kararlarıyla, küresel salgını kontrol altına almak amacıyla okullarda ve üniversitelerde eğitime ara verildi. UNESCO'ya göre, eğitime ara veren ülkelerin sayısı 160'tan fazla, bu durum dünya öğrenci nüfusunun %87'sini etkilemektedir. Ülkemizde de ilk alınan kararla 16-30 Mart tarihleri arasında okullarda, 16 Mart'tan itibaren 3 hafta süreyle de üniversitelerde eğitime ara verilmişti. Kısa bir süre sonra ise üniversitelerde bahar döneminde sadece uzaktan eğitim yapılmasına karar verildi. Okullarda ise bu ara 30 Nisan’a kadar uzatıldı, sonrası ise şu anda tüm dünyada olduğu gibi belirsiz.

UNESCO, eğitimin aksamasını önlemek için uzaktan eğitim programlarının, çeşitli uygulama ve platformların kullanılmasını öneriyor. Aşağıda, UNESCO’nun hazırladığı listeye bazı eklemeler yaparak paylaşıyorum. 

Apple: Eğitimcilere ilham verecek bir dizi ipucunu, öyküyü ve diğer yararlı materyallerini bir arada sunduğu bir platform hazırlamıştır.

Bee Academy: Çocukların eğlenceli oyunlarla bilişimsel düşünme becerilerini geliştirip kodlamayı öğrenecekleri bir platformdur.

ClassDojo: Sınıf toplulukları oluşturmak için öğretmenleri öğrenciler ve velilerle bağlayan ücretsiz bir uygulama. Öğretmenler, ebeveynlerle fotoğraf, video, duyuru ve anlık mesaj paylaşarak velileri sınıf deneyimine taşıyabilir. Ülkemizde yaygın olarak kullanılan ClassDojo’nun Türkçe dil desteği bulunmaktadır.

Coursera: Dünyanın önde gelen üniversitelerinden ve kurumlarından çevrimiçi kurslara erişim sağlamaktadır.

EdX: Dünyanın önde gelen eğitim kurumlarından ücretsiz çevrimiçi kurslara erişim sağlamaktadır.

English Ninjas: Herkesin kolaylıkla, tabletinden, telefonundan veya bilgisayarından ana dili İngilizce eğitmenlerle görüntülü sohbet ederek İngilizce öğrenmesine olanak tanıyan bir İngilizce öğrenme platformudur. Ayrıca çocuklar için English Ninja Kids platformu bulunmaktadır.

Future Learn: Dünyanın önde gelen üniversitelerinden ücretsiz çevrimiçi kurslara erişebileceğiniz bir platformdur.

Global Dijital Kütüphane: Dijital hikaye kitapları ve birden fazla dilde mevcut diğer okuma materyalleri sunarak dünya çapında erken okuryazarlığı teşvik eden dijital bir kütüphane. UNESCO, dünya çapında dijital erken sınıf okumaları için Küresel Dijital Kütüphaneyi tanıtmak için Norveç Kalkınma İşbirliği Ajansı (Norad) ile birlikte çalışmaktadır. GDL mevcut yüksek kaliteli açık eğitim okuma kaynaklarını toplayıp bunları web, mobil ve basılı olarak kullanılabilir hale getirmektedir. GDL şu anda 43 dilde kaynaklar sunsa da Türkçe kaynaklar bulunmamaktadır. Türkçe kaynaklara 75.000’den fazla kitabı bünyesinde barındıran QR Kütüphane üzerinden erişebilirsiniz.

Globed: Achieve3000, Learning A-Z, BrainPOP, Tigtag, CodeMonkey, English Central ve Tumble Books gibi çeşitli eğitim teknolojileri ürünlerini içerir. Ayrıca BrainPOP korona virüs nedeniyle okulları kapanan okullar için ücretsiz hizmet sunmaktadır.

ICT in Education Toolkit: Eğitim materyalleri hazırlayan, planlayan ve uygulayan kişiler için Bilgi ve İletişim Teknolojileri tarafından geliştirilen eğitim geliştirme programlarını formüle etmek, planlamak ve değerlendirmek için sistematik bir süreç sağlar. 

Khan Academy: Ülkemizde yaygın olarak kullanılan ücretsiz çevrimiçi dersler sunan bir platformdur.

Kolibri Education: Öğrenci ve ebeveyn işbirliği sağlayan ücretsiz öğrenme platformudur. 

iTunes U: Apple tarafından hazırlanan dünyanın en büyük ücretsiz eğitim portalıdır.

LabXchange: Videolar, değerlendirmeler ve simülasyonlar da dahil olmak üzere çeşitli kaynaklardan yüksek kaliteli içeriği bir araya getiren ve Harvard Üniversitesi işbirliği ile geliştirilen çevrimiçi bir platformdur.

Mindspark: Mindspark, çocukların Matematik becerilerini geliştirmelerine yardımcı olan bir çevrimiçi bir platformdur, her çocuğun kendi ihtiyaçlarına dayalı bir öğrenme yolunu takip etmesini sağlar. Mindpark, COVID-19 yüzünden okulu kapanan öğrencilere 60 gün ücretsiz hizmet vermektedir.

Okulistik: Bir eğitim ve öğrenme platformudur. 13-28 Mart tarihleri arasında ücretsiz hizmet sunmaktadır.

Okuvaryum: Eğitici, öğretici ve eğlenceli yüzlerce hikaye barındıran, tamamen çocuklar için hazırlanmış dijital bir hikaye platformudur.

One Billion: Okuma, yazma ve matematik eğitimi vermek için sağlanan çocuk odaklı uygulama platformudur.

Oracle Academy: Öğretmenler için eğitim teknolojilerine yönelik ücretsiz kaynaklar bulunmaktadır.

Q Kids:  4-12 yaş arası çocuklar için tasarlanmış çevrimiçi İngilizce Öğretim platformudur. 

QR Kütüphane: Türkiye'nin en büyük dijital kütüphanesi ve okuma platformudur.

Oxford University Press: OUP kapanan okulları ve üniversitelere yardımcı olmak amacıyla "Teaching Online" ve "Blended Learning" eğitimlerini ücretsiz olarak sunmaktadır. 

Palme Dijital: Öğretmenlerin ders işleyişini kolaylaştıracak akıllı tahta uygulamaları ve örnek kitapların yanı sıra öğrenciler için kitap PDF’leri, online deneme sınavları ve soru video çözümlerini bünyesinde bulunduran, yenilenen eğitim sistemine tam uyumlu ücretsiz dijital eğitim platformudur.

Pearson Online English: İngilizce öğrenme platformudur. Ayrıca Pearson Professional platformunda günümüz ve geleceğin dünyasında en fazla gündemde olan iş alanlarını kapsayan çeşitli çevrimiçi içerikler bulunmaktadır. Kapanan okul ve üniversiteler için Pearson ücretsiz kaynaklar sunmaktadır. 

PQS Global: Eğitim kurumları, şirketler, sınav merkezleri için Online İngilizce Değerlendirme çözümü sunmaktadır.

Rokodemi: Bilişim dersleri için 20 farklı tema ve 45 modülden oluşan 1000 saatlik eğitim; sesli anlatımlar, animasyonlar, simülasyonlar ve robot matlar ile birlikte sunulmaktadır.

Slack: Bir video konferans aracıdır. Görüşme sırasında kullanıcıların ekranlarını paylaşmasına da imkan tanır.

Seesaw: Öğrencilerin tüm çalışmalarını bir araya toplamalarını ve öğretmenlerin ve ebeveynlerin ilerlemelerini görmeleri için dijital portfolyo uygulamasıdır.

Smart Learning Suite Online: Öğrencileri, öğretmenleri ve cihazları birbirine bağlayan, dersleri zenginleştirici öğrenme deneyimlerine dönüştüren bulut tabanlı bir sınıf aracıdır. Uzaktan eğitimi desteklemek üzere Notebook yazılımının online kısmı ücretsiz olarak eğitimcilerin kullanımına açıktır. 

Socrative:  31 Temmuz 2020’ye kadar tamamen ücretsiz olacak olan Socrative; öğretmen, öğrenci ve veli işbirliği ile yüz yüze öğrenme ve geri bildirim sağlıyor.

Solidworks Apps for Kids: "Çocuklar hayal edebilirse başarabilir." düşüncesiyle yola çıkan ve ücretsiz hizmet veren Apps for Kids, çocuklara fikirlerini hayata geçirmeleri için genç düşünürlere ilham veriyor. Solidworks Apps For Kids ile STEAM eğitiminin tanıtım videosunu linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Teknokta:  LEGO® Education çözümlerinin Türkiye'deki tek temsilcisidir. Koronavirüs nedeniyle bir hafta süreyle hafta içi her gün saat 17.00’da canlı yayınlarla ortaokul seviyesine yönelik geliştirilen LEGO® Education SPIKE Prime ile ilgili bilgiler sunulacaktır.

Tospaa: Uzaktan eğitim için kodlama etkinlikleri yapılabilen bir sitedir.

UES: Yabancı dil öğretiminde Kidzwonder, Your Learning Space, English Play Box, Karnevall, Kutubee, Hexagonia, Ready to Run, Highlights Online library ve UES Assesment gibi ürünleri içeren zengin bir platformdur.

Udemy: Çevrimiçi dersler sunan bir platformdur.

Voscreen: İngilizce öğrenme uygulamasıdır.

Wext: Yapay zeka destekli İngilizce öğrenme platformudur.

 

Canlı bağlantı sunmak isteyen sınıflarını destekleyen uygulamalar ve platformlar

Google Classroom: Google tarafından, okullar için geliştirilen harmanlanmış öğrenme platformudur.

Dingtalk: DingTalk, video konferans, görev ve takvim yönetimi, katılım takip sistemi ve anlık mesajları içeren işbirliğini kolaylaştıran ücretsiz bir platformudur. İngilizce ve Çince dillerinde mevcuttur ancak dünya genelinde kullanılmaktadır.

Edmodo: Öğretmenler, öğrenciler ve veliler için bir sosyal öğrenme platformudur. 

Lark: Zaman sınırı olmaksızın okullara ücretsiz hizmet veren bir işbirliği platformudur. 200G ücretsiz depolama alanı ve video konferans hizmetleri sunmaktadır.

Zoom: Yaygın olarak kullanılan video konferans ve iletişim sistemdir. Düşük internet hızlarında bile kesintisiz ve kaliteli video bağlantısı, ekran, dosya paylaşımı gibi birçok özellik sunar. Ayrıca mobil cihazlardan erişim imkanı bulunmaktadır.

Google Hangouts Meet:  Kurumların video konferanslara ev sahipliği yapması için bir kerede 100 katılımcıya kadar destekleyebilen bir platformdur. Hızlı, pratik arayüzü ve akıllı katılımcı yönetimi bulunmaktadır. 

Skype: İnternet üzerinden iletişim ve telefon görüşmesi yapılmasını sağlayan Skye görüntülü ve sesli görüşmeler için 50 kişiye kadar destek sunmaktadır.

ve tabii ETZ Campus. UNESCO'nun sürdürülebilir kalkınma amaçlarından ilham alarak hazırladığımız ve ücretsiz bir platform olan ETZ Campus üzerinden kurumunuzla ya da ürünlerinizle ilgili duyuruları yapabilirsiniz. Sisteme giriş yaparak video, PDF ya da PowerPoint dosyası yükleyebilirsiniz. Web sitemiz: www.etzcampus.com