Yazar: Tuğrul Alp

Apple Öğretmeni Olmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Apple Öğretmeni Olmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

 “Apple Teacher” Olmak İster misiniz?

Sürekli değişen ve gelişen bir zamanda, eğitmenler olarak kendimizi güncel tutmamız, değişime ayak uydurmamız kişisel becerilerimizin gelişimi kadar öğrencilerimizi geleceğe hazırlamak için de çok önemlidir. 

Apple tarafından biz öğretmenlerin öğrenmelerine katkı sunmak amacıyla geliştirilen “Apple Teacher” Ağustos 2019 itibariyle Türkiye’deki öğretmenlerin de kullanımına açıldı.

Siz de Apple Öğretmeni olmakla ilgileniyorsanız yapacaklarınız çok basit.

 # Giriş Yapmalısınız

Önce https://appleteacher.apple.com adresinden Apple ID’nizi kullanarak giriş yapmanız gerekiyor. Giriş yaptıktan sonra sizi Apple uygulamalarını öğrenmek ve kullanmak için ihtiyaç duyduğunuz tüm içeriği barındıran bir sistem karşılayacak. 

 

#İçerikleri İnceleme

 

“Learning Resources for Teachers” başlığı altında ilerlemeye başlayabilirsiniz. “Badges for iPad”, “Badges for Mac”, “Badges for Swifts Playgrounds” alt başlıklarında sizleri öğretici içerikler bekliyor. Her başlık altında ayrı ayrı ilerlemelisiniz.

 

Sizi aşağıdaki gibi ekranlar karşılayacak.

 

 

Badges for iPad, Badges for Mac için aşağıdaki 8 kategoriyi göreceksiniz.

 

  1. iPad/Mac 
  2. Pages
  3. Keynote
  4. Numbers
  5. iMovie
  6. Garageband
  7. Yaratıcılık (creativity)
  8. Üretkenlik (productivity)


Hem iPad hem de Mac iBook sürümlerini çalışıp testlere başladığınızda soruların benzer olduğunu göreceksiniz. Örneğin Mac ve iPad çin Keynote iBook'u çalışıp, sonra sınava girebilirsiniz; Her iki iBooks'taki materyallerin bazılarının çok benzer olması işinizi kolaylaştıracaktır.

 

# Testlere Hazırlık

 

İstediğiniz alt başlığı seçerek (Badges for iPad, Badges for Mac, Badges for Swifts Playgrounds) açılan sayfadan önce öğretmenlerin öğrenme süreçlerine katkı sunmak için hazırlanmış eğitim materyallerini inceleyin. Apple Teacher sertifikasyonuna geçmeden önce uygulamalarla uğraşmanızı tavsiye ederim. Uygulamalarla uğraşmak ve arayüzle etkileşime girmek, materyalleri okumadan ve sınavlara girmeden önce sizin için büyük bir fayda sağlayacaktır.

 

 

#Rozetleri Toplamak

 

Dersleri tamamladıysanız sıra geldi rozetleri toplamaya. Her içeriğin sonunda toplam 5 sorudan oluşan, zaman kıstası olmayan bir test mevcut. Testi başarıyla tamamlamış sayılmak için en az 4 soruyu doğru yanıtlamanız gerekmekte. 

 

#Her Zaman Ara

Bazen Google’da bir kelime aramak veya iBook’a geri dönmek ve bir terim veya cümle üzerinde Spotlight / Search kontrolü yapmak doğru cevabı bulmanıza yardımcı olabilir. 

Testi başarıyla tamamladığınızda aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşacak.

Bu kısmı görmek inanılmaz heyecan verici. Eğer her alt başlığın altındaki kategorileri başarıyla tamamlayıp rozetleri toplarsanız siz de “Apple Teacher” olmayı başardınız demektir.

# Profil Kısmına Göz Atın

Profil - Report and Certificates kısmında sizi bir sürpriz bekliyor. Artık bir Apple Teacher olduğunuzu gösterir sertifikanızın yanında, maillerinizde kullanmanız için Dijital imza ve Twitter platformunda Apple Teacher olduğunuzu fotoğrafınızla duyurabileceğiniz bir çerçeve mevcut.

 # Kendine meydan oku

iPad ve Mac  sertifikası dışında, Kodlama becerilerinizi geliştirip alabileceğiniz swift rozeti de mevcut.

Unutmayın; gelişmek için gelişmeleri takip etmek gerekir.

Başarılar...